AfisEfectele Secularizarii

MARIA SANDU "Efectele secularizării asupra relaţiei părinţi-copii"

Miercuri, 14 decembrie 2016, ora 14

Librăria OREST TAFRALI

Afis Cost1409

Vã invitãm în data de 15 aprilie, în intervalul 9.00-16.00, în Sala Senatului a Universitãţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi la o dezbatere pe tema: Cercetãri multidisciplinare asupra cursului vieţii, pe trei dimensiuni:
1.     Cursul vieţii şi politici publice
2.     Tranziţii şi traiectorii profesionale
3.     Muncã, sãnãtate şi bunãstare. Principii şi decizii
Manifestarea este organizatã de Reţeaua naţionalã de specialişti din proiectul European de cercetare COST, Acţiunea IS 1409Gender and health impacts of policies extending working life in western countries.
Vor participa reprezentanţi ai unor organizaţii guvernamentale şi neguvernamentale interesate de temã, profesori, cercetãtori şi studenţi.
Concluziile manifestãrii vor contribui la identificarea provocărilor și oportunităților cu privire la impactul vieții profesionale extinse, în funcţie de gen, asupra sănătății şi bunăstării.

Afis1

Sub genericul „Prin școală spre cultură”, Facultatea de Filosofie și Științe Social- Politice din  cadrul  Universității  „Alexandru  Ioan  Cuza” din  Iași,  prin  Organizația Non- Guvernamentală „CONEXIONIS”, își propune să deruleze 7 conferințe-dialog în 5 licee de elită a Iașiului. Evenimentele se vor desfășura în incinta fiecărui liceu, timp de 2 ore, interval în care profesorii universitari alături de studenți și absolvenți ai Facultății de Filosofie vor susține câte o conferință-dialog, pentru atragerea elevilor către dialogul cultural argumentat și elevat, cu personalități ale vieții culturale ieșene provenind din domeniul filosofiei. Conferințele sunt programate pentru lunile martie și aprilie anul curent.

Profesorii propuși pentru susținerea conferințelor la licee sunt:

-    Prof. univ. dr. Ștefan Afloroaei, m.c. al Academiei Române – Colegiul Național din
Iași;
-    Prof. univ. dr. Nicu Gavriluță – Colegiul Național din Iași;
-    Prof. univ. dr. Petru Bejan – Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași;
-    Conf. univ. dr. George Bondor – Colegiul Național „Costache Negruzzi” Iași;
-    Asist. univ. dr. Cristian Moisuc – Colegiul Național „Emil Racoviță” Iași;
-    Cercet. științific dr. Florin Crîșmăreanu – Colegiul Național „Mihai Eminescu” Iași;
-    Cercet. științific dr. Florin Crîșmăreanu – Colegiul Economic Administrativ Iași.

Scopul acestui proiect constă în promovarea dialogului cultural-academic în școli și a
viziunii holistice asupra condițiilor societății actuale.

Revista de cultură contemporană TIMPUL este partenerul oficial al evenimentului, având ca principal obiectiv promovarea culturii contemporane din diverse arii. Revista TIMPUL a debutat în 1876, avându-l ca prim redactor pe Mihai Eminescu. Noua conducere a acestei publicații își propune să aducă în atenție excelența și actualitatea culturală din Iași și din toată țara. În acest an, pe data de 15 martie, revista a sărbătorit 140 de ani de la apariție.

ONG-ul „CONEXIONIS” are ca scop stimularea și susținerea realizării de proiecte interdisciplinare.  Istoria  ONG  „CONEXIONIS”  începe  odată  cu  inițiativa  Drd.  Robert Sîrghea de a constitui Dialogul Filosofic, ulterior redenumită Dialog Interdisciplinar, o platformă ce are menirea de a dezvolta o echipă capabilă să implementeze programe cultural- educaționale la nivel preuniversitar și universitar.