proca gherasim foto200

Lector univ. dr. Ovidiu Gherasim-Proca

CV academic

Pagină web personală: https://mail.uaic.ro/~proca/index.html

OVIDIU GHERASIM-PROCA este lector la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Absolvent al Facultăţii de Filosofie în anul 2001, numără printre domeniile de interes în cercetare studiul ideologiilor politice, tranziţiile politice şi procesele de democratizare, instituţiile politice şi sistemele electorale, antropologia politică şi studiile culturale. Este coautor al unui volum de sociologie electorală (alături de prof. univ. Gh. Teodorescu) şi managing editor al Analelor Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, secţiunea Ştiinţe Politice. Utilizând analize mediologice sau observaţi interogative inspirate de teoria critică, a semnat articole de comentariu social şi analiză politică în publicaţii culturale precum Foreign Policy România, CriticAtac, Vice şi Dilema Veche. Cele mai recente contribuţii academice se referă la aspectele ideologice, tehnopolitice şi instituţionale ale răspândirii noilor tehnologii de comunicare, la efectele sociale ale controlului digital şi la politicile publice care instituie măsuri de supraveghere generalizată, panoptică, a sistemelor digitale de comunicaţii.