logo LSFI

LIGA STUDENȚILOR DE LA FILOSOFIE

Această ligă a luat naștere în urma fuziunii a trei asociații din cadrul Facultății de Filosofie Iași- ASALT, ASAFFI și OSSEI!

Motto: LSFI - Tu alegi ce vrei să fii!

Scop

Asociația are scopul de a  oferi oportunităţi pentru dezvoltarea personală, profesională şi socială a tinerilor de la Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice din cadrul Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” Iaşi.

Obiective

Pentru realizarea acestui scop, asociația are următoarele obiective:

• Să promoveze excelenţa şi să dezvolte spiritul de lider;
  • Să sprijine cooperarea între mediul academic, politic şi cel antreprenorial;
  • Să promoveze activităţile cultural-civice, ştiinţifice, sportive, sociale şi mijloacele de agrement;
  • Să promoveze spiritul democratic în mediul social, liceal şi universitar;
  • Să ofere noi perspective si oportunităţi europene membrilor asociaţiei si studenţilor;
  • Oportunităţi de a participa la programe locale, naţionale si internaţionale pentru studenţi si membrii asociaţiei.

Activităţi

În vederea atingerii scopurilor şi obiectivelor propuse mai sus, principalele activităţi desfăşurate de federație sunt:

• Implicarea in proiecte diverse, atât la nivel local, regional, cât şi la nivel national;
  • Participarea la training-uri, workshop-uri, seminarii ce ajută la dezvoltarea atât pe plan profesional cât şi pe plan personal;
  • Organizarea de training-uri workshop-uri, seminarii pentru membrii asociaţiei;
  • Participarea la manifestări culturale dedicate studenților dar și tinerilor în general;
  • Alte activități menite să sprijine dezvoltarea personală și profesională a membrilor asociației.

lsfi

Departamente

Membrii ligii au posibilitatea de a face parte din unul dintre următoarele departamente:

• Comunicare
  • Proiecte
  • Resurse Umane
  • Educational

Board-ul ligii este format din:

Președinte

Costel-Marian Dalban