informare afis

Miercuri, 23 mai 2018, ora 16, în sala S 5 din corpul A al UAIC (parter), va avea loc o sesiune de informare despre admiterea la doctorat. Sunt așteptați masteranzii de la toate specializările, studenții și toți cei interesați să urmeze studiile doctorale, acum sau în viitor, în domeniile: Filosofie, Sociologie, Științe politice, Științe ale comunicării.

Invitați: Prof. dr. George Bondor (directorul Școlii Doctorale FSSP), Prof. dr. Dana Cojocaru, Conf. dr. Ioan Alexandru Tofan.
Vor fi prezentate informații despre: numărul de locuri, calendarul admiterii, documentele necesare înscrierii, conducătorii de doctorat, tematica și bibliografia concursului, burse.

afis colocviul docctoral fil 29 martie 2018Colocviul Doctoral de Filosofie

Organizator: Școala Doctorală de Filosofie și Științe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Parteneri:

Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie Practică

Asociația Studenților Jurnaliști

Liga Studenților de la Filosofie Iași

Colocviul Doctoral de Filosofie își propune să creeze un spațiu al interacțiunii academice între doctoranzii, cercetătorii și studenții interesați de filosofie. Discuțiile ediției din data de 29 martie 2018, ora 18, vor pleca de la două comunicări:

Ciprian Bursuc: „Destinul filosofic al mirării”

Cristiana Asăvoaie: „Înțelegere și tradiție la Hans-Georg Gadamer”

Ciprian Bursuc: Destinul filosofic al mirării