Appel   à candidatures – XVIIIe  édition de l'Université Européenne d'Été du réseau OFFRES
Date limite : 31 mai 2018
« Réalité et fiction »
Cluj-Napoca, Roumanie, 19 juillet – 26 juillet 2018

L’appel à candidatures de l’UEE 2018 s’adresse aux étudiants de niveau master et aux jeunes chercheurs francophones inscrits en thèse ou post-doc. Les frais d’hébergement et de transports sont à charge des participants. La répartition des candidats par ateliers s’effectuera sur la base des souhaits énoncés par chacun et en fonction du nombre de places disponibles dans chaque atelier.L’appel à candidatures de l’UEE 2018 s’adresse aux étudiants de niveau master et aux jeunes chercheurs francophones inscrits en thèse ou post-doc. Les frais d’hébergement et de transports sont à charge des participants. La répartition des candidats par ateliers s’effectuera sur la base des souhaits énoncés par chacun et en fonction du nombre de places disponibles dans chaque atelier.Les formulaires de candidatures dûment remplis sont à envoyer à l’adresse Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. avant le 31 mai 2018.

Appel a candidatures

Argument scientifique

Descriptif ateliers

Fiche de candidature

Facultatea de Filosofie si Stiinte Social-Politice anunta desfasurarea, in perioada 15-16 mai, 2018, a Conferintei internationale:

Recent Trends in Social Sciences (5th edition).
Innovative Practices in Long Term Care(4th edition)

Afișul conferinței

Afis

Co-organizatorul acestui eveniment este compania Bella Romania.

Activitatea va angaja în dezbateri colegi din universitatile partenere - Gabriele d'Annunzio University Chieti-Pescara, Italy; University of Brno, Czech Republic; Pablo de Olavide University, Sevilla, Spain -, din asociatii profesionale: E.D.E. (European Association for Directors and Providers of Long-Term Care Services for the Elderly) si ADIV Romania (Asociatia Directorilor de Institutii pentru persoanele Varstnice) -, precum si cercetãtori, doctoranzi şi masteranzi, reprezentanţi ai altor organizaţii interesate de tema.

Studentii sunt invitati sa redacteze un eseu sustenabil, pe tema: EXCELENTA SI INOVARE IN SERVICIILE SOCIALE PE CARE LE VOI PRIMI PESTE 50 DE ANI - termen de predare: 10 mai, 2018 .
 Cele mai apreciate 5 eseuri vor fi rasplatite cu excursii in strainatate  si in tara.
Detalii pe pagina web a conferintei:
Site RTSS_LTC

Persoana de contact din partea UAIC:
Prof.univ.dr. Daniela Soitu

Sali: Aula Magna "Mihai Eminescu|, Sala de Conferinte a rectoratului UAIC - Sala Ferdinand, Sala Pasilor pierduti

Incepere: 15 mai, ora 9.00
Incheiere: 16 mai ora 18.00

Afis Workshop 04. 2018

The Power of Words International Workshop will take place in Iasi, on April 27 and 28, 2018, as part of the Council for Research in Values and Philosohy (USA) Iasi Center project on the Role of Intercultural Encounters in Re-learning to Be Human for Global Times. Following last year’s workshop on the intercultural role of artefacts, this year’s meeting will approach words and how they function in encounters between and among cultures. This event is organized by RVP Iasi Center of the Council for Research in Values and Philosophy, Alexandru Ioan Cuza University of Iasi and Gheorghe Zane Institute of the Romanian Academy.