Selecţie pentru mobilităţi  de predare ale cadrelor didactice

în cadrul Programului  Erasmus+ cu țările programului KA103 (UE)
pentru anul universitar 2018-2019

PERIOADA DE DEPUNERE A DOSARELOR: 7-18.01.2019
SELECŢIA VA AVEA LOC PE DATA DE  21.01.2019

Stimați colegi,

Vă invităm să vă depuneți candidatura pentru o mobilitate de predareîn cadrul Programului Erasmus+ cu țările programului KA103 (UE) 2018-2019.
Facultății noastre au fost alocate un număr max. de 5 mobilități x max. 1000 EUR.
Durata minimă a unei mobilități de predare este de 2 zile (fără transport) și 8 ore de predare, iar durata maximăeste de 2 luni(8 ore de predare/săptămână sau un număr de zile mai mic de o săptămână). Din programul de predare va trebui să reiasă clar că activitățile de predare se vor desfășura în cel puțin două zile consecutive (de exemplu luni, miercuri și joi, sau marți, miercuri și vineri).
Nu este permisă dubla finanțare a unei mobilității (finanțarea concomitentă  din fonduri Erasmus și alte fonduri europene).

Criteriile ce vor fi avute în vedere la selecție vor fi următoarele:

• predarea în limbi internaționale la UAIC sau în limba română la universitatea gazdă în ultimii trei ani (maximum 3p.);
  • contribuția la dezvoltarea / implementarea programelor Erasmus+, CEEPUS, SEE, școli de vară, acțiuni în cadrul Coimbra Group, participarea la programul de burse MAE "Eugen Ionesco" etc. (maximum 3p.);
  • derularea de activități didactice cu studenții străini (Erasmus+, SEE, CEEPUS, Coimbra, Eugen Ionesco, freemover, participanți la școli de vară etc.) sosiți la universitate în ultimii trei ani (maximum 3p.);
  • Teaching Programme, care descrie obiectivele și activitățile propuse pentru stagiul Erasmus+ de predare pentru care se candidează, semnat de către UAIC și de către universitatea gazdă (maximum 1p.);

Dosarele de candidatură se pot depune până pe data de 18.01.2019 la Secretariatul Facultătii, Doamna Cristina Lucanși vor conține:

• Curriculum Vitae;
  • Formularul de candidatură;
  • Teaching Programme semnat de către UAIC și universitatea gazdă;
  • Adeverință din care să reiasă relația contractuală cu UAIC.

Universitățile partenere pentru care există acorduri încheiate cu facultatea noastră sunt cele din tabelul anexat.

Centralizator universități partenere

Application form