FUNCŢII DE CONDUCERE :

Decan din 1 februarie 2008 – pană în prezent

Prodecan din 17 ianuarie 2007- 31 ianuarie 2008

Cancelar al Facultăţii de Filosofie, Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, din 1 martie 2002 – 31 decembrie 2003 ; 9 iunie 2006- 16 ianuarie 2007;

Director de programe The Academic Society for the Research of Religious and Ideologies (S.A.C.R.I.), Universitatea „Babeş Bolyai”, Cluj-Napoca

Director de programe al Fundaţiei Academice Axis, Facultatea de Filosofie; Universitatea „Al. I. Cuza ”, Iaşi

Coordonator al Seminarului de Cercetare Interdisciplinară a Religiilor şi Ideologiilor, Iaşi, (S.C.I.R.I.), Iaşi, Facultatea de Filosofie, Univ. „Al. I. Cuza”, Iaşi

Vicepreşedinte al Societăţii Sociologilor din România 2008-2012, 2014-prezent

Preşedinte al Societăţii Sociologilor din România 2012-2014

Membru în Consiliul de Conducere al Asociaţiei „Alternative Sociale” Iaşi

Membru fondator al Asociaţiei ,,Observatorul Social,, din România (www.observator-social.ro) din septembrie 2011.

Membru fondator al Centrului de Studii și Dialog Interreligios și Intercultural, Universitatea din București.

Președințe al „Asociației Antropos”, Iași