UniPE - Parlamentul European in dialog cu studenții

Agenda evenimentului

Formular de preînscriere -  în vederea completării diplomelor de participare

Miercuri, 16 noiembrie, între orele 16:00 - 18.00, Biroul de Legătură al Parlamentul European în România va organiza o dezbatere adresată studenților Facultății de Filosofie și Științe Social - Politice  a Universității Alexandru Ioan Cuza sub numele "UniPE - Parlamentul European in dialog cu studenții". Evenimentul va avea loc la Sala Senatului, Corp A, etaj 1.

Nota bene: Vă rugăm să vă înscrieți pe formular în vederea participării. Studenții participanți la eveniment vor primi diplome din partea organizatorilor. Prin urmare, vă rugăm să verificați cu atenție datele introduse în formular.

Temele de discuție vor fi:

·         Dezinformarea și rolul UE în combaterea acestui fenomen;
·         Anul European al tineretului;
·         Platforma  http://impreuna-in.eu/
·         Cariere la Parlamentul European și alte teme de interes pentru tineri.

Invitați:

• Răzvan Szabo- Biroul de Legătură al Parlamentului European în Romania
  • univ. dr. Conțiu Tiberiu Șoitu- Decan, Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social–Politice, Universitatea Alexandru Ioan Cuza
  • Marian-Jean Marinescu - Membru al Parlamentului European, Grupul Partidului Popular European
  • Victor Negrescu- Membru al Parlamentului European, Grupul Alianței Progresiste a Socialiștilor și Democraților din Parlamentul European
  • Ramona Strugariu- Membră a Parlamentului European, Grupul Renew Europe
  • Lucian Bălănuță- jurnalist Radio România Iași