Afis Workshop 04. 2018

The Power of Words International Workshop will take place in Iasi, on April 27 and 28, 2018, as part of the Council for Research in Values and Philosohy (USA) Iasi Center project on the Role of Intercultural Encounters in Re-learning to Be Human for Global Times. Following last year’s workshop on the intercultural role of artefacts, this year’s meeting will approach words and how they function in encounters between and among cultures. This event is organized by RVP Iasi Center of the Council for Research in Values and Philosophy, Alexandru Ioan Cuza University of Iasi and Gheorghe Zane Institute of the Romanian Academy.

afis Identitate SITACALL FOR PAPERS: Conferința Societății Internaționale „Toma de Aquino”, filiala română

MEMORIE ȘI IDENTITATE

Societatea Internațională „Toma de Aquino” (S.I.T.A.) și Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea din București, în parteneriat cu Școala Doctorală de Filosofie și Științe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, anunță organizarea Conferinței anuale S.I.T.A. având ca temă pentru anul 2018 legătura dintre memorie și identitate.

Conferința va avea loc în perioada 11-12 mai 2018 la Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Universitatea din București, Str. Gen. Berthelot, nr. 19, București.

Printre subiectele abordate în cadrul Conferinței S.I.T.A. 2018 „Memorie și Identitate” se regăsesc:

• Cadrele definirii conceptului de identitate în istoria filosofiei
  • Ce determină menținerea identității în timp a unei persoane
  • Care este rolul memoriei în formarea și menținerea identității
  • Formule distopice și patologii ale identității. Cauze și efecte

Participanţii sunt rugaţi să trimită titlul comunicării, rezumatul şi un scurt CV la email-ul: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., până pe data de 25 aprilie 2018. Prezentarea lucrărilor se poate face în limba română sau în limba engleză. Participanții au la dispoziție 20 de minute pentru prezentarea lucrării și 10 minute pentru discuții. Nu se percepe taxă de participare.

Persoană de contact: dr. Florina Hariga, Secretar S.I.T.A., filiala română Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Sunteți nou în Web of Science și nu stiți de unde să începeți? Aflați elementele de bază ale navigării în rețeaua de citare (Citation Network), construind eficient o căutare, rafinând o căutare și gestionând rezultatele căutării. Înregistrați-vă pe pagina de mai jos! Acest seminar online dureză 45 min., fiind accesibil pe platforma Clarivate, prin înregistrare prealabilă (în urma căreia se furnizează niște parole cu care înscrișii se conectează pentru a urmări seminarul), în data de 7 decembrie, fix la ora 15. Cei interesați se pot loga de oriunde, nu doar din UAIC. Linkul este aici:

Click aici