Conferința internațională „Symbolic Codes and Identity Frames in Armenian Spirituality”

va avea loc pe data de

11 noiembrie 2023, ora 10, la Muzeul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Str. Titu Maiorescu, nr. 12

Conferința își propune investigarea codurilor simbolice și cadrelor în care se exprimă mărcile de identitate ale spiritualității armenești. Prezentările vor include, între altele, simbolistica prezentă în artefacte sau reprezentări, codurile simbolice ale arhitecturii sacre sau alte aspecte ce dau conturul specificului spiritualității și tradiției culturale armenești.

Evenimentul este organizat de Institutul pentru Studiul Valorilor și Spiritualității (România/USA) în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Organizatori: Dan Chițoiu, Corina Domnari