Lansare de carte & Masă rotundă: Gânditori români în cultura universală

Joi, 25 martie 2021, ora 18:00

lansare Ganditori FB

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice (UAIC) vă invită joi, 25 martie 2021, ora 18.00, la dezbaterea prilejuită de lansarea volumului Gânditori români în cultura universală, editat de Horia Vicențiu Pătrașcu și publicat în colecția Sophia la Editura UAIC.

Vor participa, alături editorul volumului și de membrii Centrului de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică, autorii cu contribuții în volum: Ștefan Afloroaei, Ramona Ardelean, Beatrice Adriana Balgiu, Petru Bejan, Leria Ileana Boroș, Ovidiu Caraiani, Viorel Cernica, Horia Cinteză, Adam Coman, Leonid Dragomir, Cristian Iftode, Maria Micle, Cornel Florin Moraru, Mihaela Pop, Adrian Claudiu Stoica, Elena Tîrziman și Mircea Toboșaru.

Moderatorul întâlnirii va fi George Bondor, coordonatorul colecției Sophia.

Întâlnirea  se va desfășura pe platforma Google Meet și va putea fi urmărită accesând link-ul: meet.google.com/rox-igdi-nxt.

Cuprinsul lucrării poate fi consultat pe site-ul Editurii:

Lansare de carte & Masă rotundă: Cunoaștere și libertate: joi, 25 februarie 2021, ora 18:00

mare Ordine

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice (UAIC)  și echipa proiectului TE nr. PN-III-P1-1.1-TE-2019-0610 vă invită joi, 25 februarie 2021, ora 18.00, la dezbaterea cu tema Cunoaștere și libertate, prilejuită de lansarea volumului Ordine și libertate. De la metafizică la politică, editat de Cristian Moisuc și Viorel Țuțui și publicat în octombrie 2020 în colecția Sophia la Editura UAIC.

Vor participa, alături de coordonatorii și membrii echipei proiectului amintit, autorii cu contribuții în volum: Ștefan Afloroaei, Ionuț Bârliba, Călin Ciobotari, Florin Crîșmăreanu, Florina Rodica Hariga, Diana Mărgărit, Bogdan Constantin Mihăilescu, Bogdan Olaru, Tudor-Ștefan Rotaru și Cosmin-Florentin Spaschi.

Întâlnirea  se va desfășura pe platforma Google Meet și va putea fi urmărită accesând link-ul: meet.google.com/apt-dffs-gor.

Cuprinsul lucrării poate fi consultat pe site-ul Editurii: http://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/ordine-si-libertate-de-la-metafizica-la-politica-1777/1/1.

Lansare Bondor Ideea Europeana web 1

Lansare de carte & Masă rotundă: Ideea europeană în filosofia românească (III): joi, 28 ianuarie 2021, ora 18:00

Editura Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice (UAIC) vă invită joi, 28 ianuarie 2021, ora 18.00, la dezbaterea cu tema Identitate și diferență culturală, prilejuită de lansarea volumului Ideea europeană în filosofia românească (III), coordonat de Ștefan Afloroaei și George Bondor. Lucrarea a apărut în luna decembrie 2020, în colecția Sophia a Editurii UAIC.

Vor participa, alături de coordonatori, autorii cu contribuții în volum: Anton Adămuț, Petru Bejan, Corneliu Bîlbă, Dan Chițoiu, Liviu Costin, Florin Crîșmăreanu, Cristinel Munteanu, Gerard Stan și Ioan Alexandru Tofan.

Întâlnirea  se va desfășura pe platforma Google Meet și va putea fi urmărită accesând link-ul: meet.google.com/itv-dctg-tkm.

Cuprinsul lucrării poate fi consultat pe site-ul Editurii: http://www.editura.uaic.ro/produse/editura/ultimele-aparitii/ideea-europeana-in-filosofia-romaneasca-iii-1788/1/1