CALL FOR PAPERS Simpozion internațional: Interpretarea valorilor

Afiș simpozionFacultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice din cadrul Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi anunță organizarea simpozionului internațional cu tema „Interpretarea valorilor”. Evenimentul se desfășoară în cadrul Proiectului de cercetare Heritage and Threat, Orizont 2020, nr. 17/2016. Cod proiect: HERITAGE PLUS-HeAT. Simpozionul va avea loc pe data de 20 aprilie 2018, începând cu ora 9:00, în Sala de Consiliu a Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice.

Așteptăm contribuții pentru următoarele subiecte:

- Evaluare şi interpretare;

- Interpretarea valorilor ca presupoziţie a constituirii patrimoniului cultural;

- Conflictul valorilor şi/ sau conflictul interpretărilor;

- Patrimoniu cultural, cunoaştere şi memorie.

Participanţii sunt rugaţi să trimită titlul comunicării, rezumatul şi un scurt CV la email-ul: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., până pe data de 15 aprilie 2018. Prezentarea lucrărilor se poate face în limba română sau engleză. Participanții au la dispoziție 20 de minute pentru prezentarea lucrării și 10 minute pentru discuții. Cele mai relevante lucrări vor fi publicate în numărul special al revistei CULTURA. INTERNATIONAL JOURNAL OF PHILOSOPHY OF CULTURE AND AXIOLOGY. Termenul limită pentru trimiterea articolelor pentru publicare este 30 aprilie 2018, iar textul trebuie să fie redactat în limba engleză. Nu se percepe taxă de participare. Organizatorii nu acoperă costurile pentru călătorie și cazare.

Organizatori: Echipa din România a proiectului Heritage and Threat.

Mai multe detalii pot fi aflate la adresa: https://interpretationvalues.wordpress.com/

afis colocviu Ideea eur

Colocviul Ideea europeană în filosofia românească

În cadrul Săptămânii Europene la UAIC, Departamentul de Filosofie și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie Practică organizează colocviul cu tema „Ideea europeană în filosofia românească”, care va avea loc pe data de

18 mai 2017, orele 9-14,

în Sala de Consiliu a Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice.

Vor fi discutate următoarele probleme:

1. Tradiții și modele europene în filosofia românească
  2. Identitate și diferență culturală
  3. Receptarea gândirii europene în filosofia românească
  4. Patologii ale limbajului și ale înțelegerii. „Filosofie națională” și „filosofie europeană”
  5. Cenzură și autocenzură în filosofia românească

Fiecărei prezentări îi este alocat un interval de 20 minute. Lucrările vor fi publicate într-un volum colectiv sau o revistă academică.
Comitetul științific: Prof. dr. Petru Bejan, Lect. dr. Corneliu Bîlbă, Cerc. șt. dr. Florin Crîșmăreanu, Asist. dr. Cristian Moiusuc, Conf. dr. Gerard Stan, Conf. dr. Ioan-Alexandru Tofan
Organizatori: Prof. dr. Ștefan Afloroaei, Conf. dr. George Bondor.

Dan Chițoiu, Apus versus Răsărit: sensuri și mode în filosofia românească
Petru Bejan, „Răpirea Europei” – imagini și interpretări
Ștefan Afloroaei, Lucian Blaga după 1945. Între autocenzură și un alt discurs
Anton Adămuț, Despre lăutărism și dedesubturile lui
Adrian Muraru, Ideea europeană în filosofia românească: filosofii Greciei antice în traducere românească
Gerard Stan, Petre Botezatu şi cercetările asupra adevărului din epistemologia europeană
Corneliu Bîlbă, Ca o gospodină, tradiția. Antropologii ale modernității românești
Florin Crîșmăreanu, Receptarea scrierilor maximiene în cultura română. Câteva repere
George Bondor, Două modele europene în filosofia românească
Valeriu Gherghel, Motivul ubi sunt în literatura sapiențială românească
Florina Hariga, Fragmente de modernitate în Metafizica lui Dimitrie Cantemir
Ioan-Alexandru Tofan, Lecturi în afara tradiției. Hegel în cultura română

Colocviul Ideea europeană în filosofia românească este organizat de Departamentul de Filosofie și Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie practică în cadrul Săptămânii europene la UAIC.

afis

CALL FOR PAPERS: Simpozion “Memorie axiologică şi Weltanschauung

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice a Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează simpozionul naţional cu tema „Memorie axiologică și Weltanschauung” în cadrul Proiectului de cercetare Heritage and Threat, Orizont 2020 nr. 17/2016; Cod proiect: HERITAGE PLUS-HeAT. Evenimentul se va desfășura pe data de 9 decembrie 2016, ora 10:00, în Sala de Consiliu a Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice.

În cadrul simpozionului vor fi dezbătute diverse aspecte ale raporturilor complexe dintre memorie şi valori, printre care: traume ale memoriei colective, raportul dintre memoria culturală şi memoria axiologică, Weltanschauung ca viziune despre valori.

Participanţii sunt rugaţi să trimită titlul comunicării, rezumatul şi un scurt CV la adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. până la data de 5 decembrie 2016. Lucrările acceptate vor fi publicate într-un volum colectiv care va apărea  la o editură recunoscută în cursul anului viitor.

Pentru mai multe detalii, accesați următorul link: https://axiologicalmemory.wordpress.com/