Afis UAIC

Dezbatere

Jurnalismul politic: informare, educare, partizanat

Descrierea evenimentului:

Mass media contribuie la construirea cadrelor culturale colective şi a  universului simbolic al oricărei societăţi.  Plecând de la această idee, dezbaterea va pune în discuţie evoluţia jurnalismului politic şi rolul acestuia. Vor fi abordate subiecte precum jurnalismul politic tradiţional, cel de tip new media, influenţa jurnalismului politic, tipologiile acestuia, constrângerile jurnalismului politic etc.
Dezbaterea “Jurnalismul politic: informare, educare, partizanat” va avea loc la Universitatea “Al.I. Cuza” din Iaşi pe data de 26.03.2015, sala Ferdinand ( Corp A), orele 10-12.30.

Organizatori:

Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Departamentul de Ştiinţe Politice-RISE
*Dezbaterea face parte din Seria de Dezbateri “România secolului XXI”, proiect coordonat de asist.dr. Corina Barbaros

PARTENER: Radio România Iaşi

Formatul dezbaterii:

Intervenţiile speaker-ilor de aproximativ 20 minute, însoţite (dacă este cazul) de materiale audio-video, vor fi  urmate de 15 minute alocate întrebărilor/comentariilor din partea audienţei.

Audienţa:

Studenţi şi masteranzi de la specializarile Ştiinţe Politice, Relaţii Internaţionale-Studii Europene, Sociologie, Comunicare şi Relaţii Publice, Jurnalism; alte persoane interesate de tema dezbaterii.

Invitaţi:

Lect dr. Lucian Dîrdală, jurnalist şi politolog