Colocviul Doctoral de Sociologie

colocviu drd Sociologie oct 2018Școala Doctorală de Filosofie și Științe Social-Politice vă invită la Colocviul Doctoral de Sociologie. Evenimentul va avea loc vineri, 26 octombrie 2018, la ora 15, în Sala de Consiliu a Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice. Prezintă: drd. Corina Seserman. Titlul prezentării: Reprezentările genului în media. Moderator: Prof. univ. dr. Daniela Cojocaru. Partenerii evenimentului: HoltIS, ASJ, LSFI.

imageInternational Conference of the Doctoral School
of Philosophy and Social-Political Sciences
1st edition

Title: Doctoral Research and Public Sphere: An Interaction
Date: July 13, 2018
Organizers: Assoc. Prof. Ioan Alexandru Tofan, PhD & Florina Hariga, PhD

CALL FOR PAPERS

The International Conference "Doctoral Research and Public Sphere: An Interaction" aims to bring together various research models, methods and instruments inherent to a research process as important as conceiving and writing a doctoral thesis. When it comes to putting down in writing the results of a research, a thought arises instantly in every researcher's mind: the fact that the research will become public and when that occurs, all the information will no longer belong exclusively to him.  What happens when a research project transgresses the private sphere and is launched into the public one? What is the impact of a doctoral research in the public sphere? What are the ethical aspects involved in a doctoral research? How is it possible to separate relevant knowledge from useless one? These are some questions that will be addressed during the conference.
Please sent us the title, abstract (350 words), name and affiliation until the 20th of June, 2018. The address of the conference is Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

program p1

program p2

afis colocviul docctoral fil 29 martie 2018Colocviul Doctoral de Filosofie

Organizator: Școala Doctorală de Filosofie și Științe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași

Parteneri:

Centrul de Hermeneutică, Fenomenologie și Filosofie Practică

Asociația Studenților Jurnaliști

Liga Studenților de la Filosofie Iași

Colocviul Doctoral de Filosofie își propune să creeze un spațiu al interacțiunii academice între doctoranzii, cercetătorii și studenții interesați de filosofie. Discuțiile ediției din data de 29 martie 2018, ora 18, vor pleca de la două comunicări:

Ciprian Bursuc: „Destinul filosofic al mirării”

Cristiana Asăvoaie: „Înțelegere și tradiție la Hans-Georg Gadamer”

Ciprian Bursuc: Destinul filosofic al mirării

informare afis

Miercuri, 23 mai 2018, ora 16, în sala S 5 din corpul A al UAIC (parter), va avea loc o sesiune de informare despre admiterea la doctorat. Sunt așteptați masteranzii de la toate specializările, studenții și toți cei interesați să urmeze studiile doctorale, acum sau în viitor, în domeniile: Filosofie, Sociologie, Științe politice, Științe ale comunicării.

Invitați: Prof. dr. George Bondor (directorul Școlii Doctorale FSSP), Prof. dr. Dana Cojocaru, Conf. dr. Ioan Alexandru Tofan.
Vor fi prezentate informații despre: numărul de locuri, calendarul admiterii, documentele necesare înscrierii, conducătorii de doctorat, tematica și bibliografia concursului, burse.