Asociația ALĂTURI DE VOI ROMȂNIA, desfășoară în perioada 24 februarie-11 martie 2020, un eveniment de conștientizare, sensibilizare și creștere a motivației copiilor și tinerilor de a se implica activ în acțiuni de reducere a sărăciei și îmbunătățire a condițiilor de locuit, la nivel global, în contextul dezvoltării durabile.

Evenimentul se adresează studenților de la specializarea Asistență socială, Sociologie și Resurse umane din Departamentul de Sociologie și Asistență Socială, organizat ȋntr-o suită de 6 întâlniri. Acțiunile acestui eveniment fac parte din cadrul proiectului "Build Solid Ground", derulat de ADV România împreună cu un consorțiu de 14 parteneri din 8 țări europene, sub coordonarea Organizației Habitat for Humanity International din Slovacia și finanțat de Comisia Europeană din cadrul DEAR (Development and Awareness Raising).

Dimitrie Gusti

Restitutio la 140 de ani de la naştere

Afis Restitutio. D.Gusti

Programul evenimentului

În urmă cu 140 de ani, la data de 13 februarie 1880, se năştea la Iaşi profesorul, academicianul, sociologul, politicianul, diplomatul şi reformatorul Dimitrie Gusti.

Fundamentele personalităţi academice au fost puse în cadrul studiilor de licenţă urmate în cadrul Facultăţii de Litere şi Filosofie a primei Universităţi moderne a României - Universitatea din Iaşi - şi continuate la Universitatea din Berlin şi Universitatea din Leipzig. Dimitrie Gusti, profesor al universităţii ieşene, a fost o personalitate marcantă a României primei jumătăţi al secolului al XX-lea cu puternice reverberaţii internaţionale. Reformele profesorului Gusti începute în Universitatea din Iaşi privind modernizarea învăţământului superior au prefigurat o serie de reforme şi iniţiative inovatoare la nivelul întregii Românii în domeniul sociologiei, asistenţei sociale, statisticii şi dezvoltării socio-culturale.

Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi în parteneriat cu Direcţia Judeţeană de Statistică Iaşi din cadrul Institutului Naţional de Statistică marchează joi, 13 februarie 2020, ora 14:00, în Sala Ferdinand (Corpul A) 140 de ani de la naşterea profesorului Dimitri Gusti.

AFIS2019

Târgul de oferte de practică, voluntariat și internship în domeniul asistenței sociale 2019
Ediția a IV-a

Departamentul de Sociologie și Asistență Socială vă invită să participați la Târgul de oferte de practică, voluntariat și internship în domeniul asistenței sociale, în data de 11 decembrie 2019.

Evenimentul se adresează în primul rând studenților și masteranzilor din domeniul asistență socială, dar este deschis tuturor studenților interesați.

În acest an evenimentul este organizat în cadrul Târgului de cariere care se desfăşoară prin intermediul proiectului Finalizează facultatea cu succes şi cu şanse promiţătoare! FFSSP-FFSSPstudis. ROSE, AG159/10.09.2019

Agenda evenimentului

Ora

Locație