A4 afis v3

19-20 Aprilie 2018

Conferinta Internationala:
European Days on Parental Guidance and Education - Positive Parenting in European Contexts

Conferinta internațională propune prezentări academice, ateliere de lucru, intervenții și studii de caz în domeniul parentalității pozitive.

Acest eveniment face parte din Proiectul Erasmus + PAGE (Parental Guidance and Education), inițiat de Asociația Caminante din Franța.

Partenerii Proiectului sunt:

• Asociația Caminante - Centrul de tratament, asociere și prevenire a dependenței, Franța
  • Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, Departamentul de Sociologie și Asistență Socială, Romania
  • Universitatea din Barcelona, Spania
  • Universitatea din Padova, Italia
  • Universitatea din Verona, Italia
  • Casa di Ramia - Centrul intercultural pentru femei, municipalitatea din Verona, Italia
  • EDUVIC - Barcelona, ​​Spania
  • Asociația HoltIS - Iași, România
  • LabRIEF - Laboratorul de Cercetare și Intervenție în Educația Familiei, Universitatea din Padova, Italia
  • AFS - Serviciul Familiilor Africane, Londra, Marea Britanie

Conferința este organizată în de Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" Cuza din Iași și Asociația HoltIS în parteneriat cu UNICEF în România și Camera Deputaților din Parlamentul României.

Mai multe detalii pe https://holtis.ro/edpage/

Afis ZAS 2018

Asistenţa Socială pentru Comunităţi Sustenabile Iaşi,

30 martie 2018

Manifestare dedicată Zilei Mondiale a Asistenței Sociale

AGENDĂ EVENIMENT

Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială vă invită vineri, 30 martie 2018, la manifestarea: Asistenţa Socială pentru Comunităţi Sustenabile.

Evenimentul se adresează studenţilor și profesioniștilor din domeniile științelor sociale și este organizat de către Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi, Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială în parteneriat cu Sucursala Teritorială Iaşi a Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali din România, Direcţia de Asistenţă Comunitară Iaşi, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Iaşi și Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi.

Acest eveniment încheie suita de manifestări dedicate Zilei Mondiale a Asistenţei Sociale inițiate de către Departamentul de Sociologie și Asistență Socială pe parcursul lunii martie.

Manifestarile lunii martie au fost deschise de aniversarea a 10 ani de apartiție a Analelor Ştiinţifice ale Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi. Sociologie şi Asistenţă Socială (1 martie 2018) și au continuat cu Târgul de oferte de practică, voluntariat și internship în domeniul asistenței sociale (9 martie 2018) la care au participat 13 parteneri - instituții publice și ONG-uri și 294 de studenți.

Vineri, 30 martie 2018, ora 10:00
Aula Magna „Mihai Eminescu”, Corp A, UAIC

coperta evento Vă invităm la lansarea cărții "Bandele de stradă" în prezența autorului, sociolog-criminolog Luca Vincenti

Moderator: Conf.Univ.Dr. Romeo Asiminei

Prezintă: Prof.Univ.Dr. Adrian Netedu, Conf.Univ.Dr. Mihaela Rădoi, Jurnalist Claudia Untaru

Cartea „Bandele de stradă” este o carte document – monografie de criminologie, un studiu, la care autorul a lucrat şapte ani de zile. A studiat bandele de cartier din Genova, le-a urmărit mişcările înfiltrându-se între ele. Astfel, a reușit să le descifreze codurile, pe unii dintre ei a reuşit să-i intervieveze. S-a luptat să demonstreze că aceste bande există că se dezvoltă de la an la an şi că au propriile reguli. Cartea este o cercetare, care începe cu preistoria bandelor, cum au apărut ele şi cum s-au dezvoltat în timp. Este o cercetare pe care autorul a realizat-o cu mult interes şi curaj. Luca Vincenti ne vorbeşte despre valori, norme, mentalitate, despre modul în care sunt botezaţi cei noi intraţi în bandă, despre sexul la care sunt supuse femeile, despre veterani şi modul în care aceştia se comportă în închisoare. Nu în ultimul rând, autorul relatează şi despre cazul bandelor ultra și Naziskin. Aflăm din carte, modul în care tinerii care fac parte din bande se îmbracă, dar şi despre gesturile care îi diferenţiază de ceilalţi.

Vineri, 23 martie 2018, ora 10.00
Sala D1, Corp D, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi