ACCESS afis FSSP1Vă invităm să participați la evenimentul

"Provocari privind angajarea in serviciile sociale publice si private".

Evenimentul se desfăşoară în cadrul programului ACCESS şi vizează in special studenţii de la Asistență socială (studii de licență și masterat).

La întâlnirea cu studentți vor participa:

1. Alexandru Gulei, Director Executiv, Asociația Alternative Sociale Iaşi
  2. Pr. Egidiu Condac, Director General, Centrul Diecezan CARITAS Iaşi;
  3. Niculina Karacsony, Director, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Iaşi

Coordonator: Conf.Univ.Dr. Adrian Lupu

Evenimentul va avea loc in data de 17 noiembrie 2017, ora 16:00, sala D1 (corp D).

afis P1910Departamentul de Sociologie și Asistență Socială, al Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice, organizează conferința

Violența asupra femeii. Ipostaze. Explicații. Intervenții, Ediția a II-a

Programul conferinţei

Evenimentul științific este realizat cu ocazia Zilei mondiale de luptă împotriva violenței asupra femeii

Conferința va avea loc pe data de 24 Noiembrie 2017 și va avea următoarele arii tematice :

• Teorii și modele explicative ale violenței asupra femeii;
  • Mituri și reprezentări culturale ale violenței asupra femeii;
  •  Forme și strategii de intervenție în situațiile de violență asupra femeii;
  •  Studii și cercetări cu privire la violența asupra femeii.

Conferința este acreditată de Colegiul Asistenților Sociali din România.

Persoane de contact :

120 sociologie conferinta

120 de ani de Sociologie la Iasi

Departamentul de Sociologie și Asistență Socială sărbătorește 120 ani de la susținerea primului curs de sociologie de către profesorul Constantin Leonardescu la Universitatea din Iași.

Conferenţiază: Prof.Univ.Dr. Ioan Ionescu (Constantin Leonardescu – primul profesor de sociologie la Universitatea din Iaşi).

Invitat special: Prof.Univ.Dr. Vasile Miftode.

Moderatori:

Prof.univ.dr. Conțiu Tiberiu ȘOITU, Decanul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice
Conf.univ.dr. Romeo ASIMINEI, Directorul Departamentului de Sociologie şi Asistenţă Socială

Conferinţa se va desfăşura in data de 27 octombrie 2017, ora 13:00 la Muzeul Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi.