AFIS2019

Târgul de oferte de practică, voluntariat și internship în domeniul asistenței sociale 2019
Ediția a IV-a

Departamentul de Sociologie și Asistență Socială vă invită să participați la Târgul de oferte de practică, voluntariat și internship în domeniul asistenței sociale, în data de 11 decembrie 2019.

Evenimentul se adresează în primul rând studenților și masteranzilor din domeniul asistență socială, dar este deschis tuturor studenților interesați.

În acest an evenimentul este organizat în cadrul Târgului de cariere care se desfăşoară prin intermediul proiectului Finalizează facultatea cu succes şi cu şanse promiţătoare! FFSSP-FFSSPstudis. ROSE, AG159/10.09.2019

Agenda evenimentului

Ora

Locație

Activitate

Deschiderea oficială a evenimentului

Mihai Eminescu

Consideraţii juridice privind practica, voluntariatul şi internshipul,
Lect. univ. dr. Carmen MOLDOVAN

Mihai Eminescu

Prezentarea organizaţiilor şi a programelor de practică, voluntariat şi internship,
Moderator Conf. univ. dr. Nina MIHALACHE

Pașilor Pierduți

Vizitarea standurilor de prezentare şi înscrierea studenţilor

Sala de Consiliu a Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice

Masă rotundă: reprezentanţi ai managementului instituţiilor şi organizaţiilor partenere şi reprezentanţi ai Departamentului de Sociologie şi Asistenţă Socială,
Moderator Conf. univ. dr. Romeo ASIMINEI,
Directorul Departamentului de Sociologie și Asistenţă Socială

Parteneri participanți la eveniment:

• Asociația Alternative Sociale
  • Asociația Cluburilor Alcoolicilor în recuperare "Don Orione"
  • Asociația Salvați Copiii Filiala Iași
  • Centrul Diecezan Caritas Iași
  • Colegiul Național al Asistenților Sociali Iași
  • Direcția de Asistență Socială Iași
  • Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Iași
  • Episcopia Romano-Catolică, Biroul de Asistență Socială
  • Fundația Alături de Voi România
  • Fundația Serviciilor Bethany
  • Fundația Solidaritate și Speranță
  • Fundația Star of Hope România Iași
  • Fundația Un Coup de Main d'Emmaus Iasi
  • Fundația World Vision România, Biroul Zonal Iași-Vaslui
  • Penitenciarul Iași
  • Serviciul de Probațiune Iași

ViolentaConf

Violenţa asupra femeii. Ipostaze. Explicaţii. Intervenţii, ediţia a IV-a
Eveniment științific realizat cu ocazia
Zilei mondiale de luptă împotriva violenței asupra femeii

Agenda evenimentului

Organizator: Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială, al Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social - Politice din cadrul Universității "Alexandru Ioan Cuza" din Iași
 Invitați: studenții, masteranzii și doctoranzii de la Universitatea de Stat din Moldova, Chișinău și Universitatea de Stat "Alecu Russo" din Bălți
Conferinţa va avea loc pe data de 22 Noiembrie 2019

Evenimentul este dedicat studenților, masteranzilor și doctoranzilor doritori să participe cu lucrări, postere, prelegeri în cadrul Sesiunii de comunicări științifice studențești
Ariile tematice propuse de organizatori sunt:
I. Violenţa în mediul familial

• Teorii și modele explicative ale violenței asupra femeii;
  • Mituri şi reprezentări culturale ale violenţei asupra femeii;
  • Forme şi strategii de intervenţie în situaţiile de violenţă asupra femeii;
  • Studii şi cercetări cu privire la violenţa asupra femeii.

II. Violenţa simbolică. Violenţa manifestă

• Managementul furiei
  • Strategii de lucru cu agresorul
  • Copying şi rezilienţă
  • Forme ale violenței simbolice

III. Alte feţe ale violenţei

• Violenţa în şcoală
  • Violenţă în spaţiul on-line
  • Violenţă la locul de muncă

Va rugăm să trimiteți propunerile dvs. de participare pe una dintre adresele de email:

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. / Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

până la data de 18 noiembrie 2019

posterISOLTCConferinţa internaţională: Integrated Systems of Long-term Care (ISoLTC), ediţia a V-a.

Îngrijirea pe termen îndelungat a devenit un subiect de mare actualitate in toate ţările care se confruntă sau se vor confrunta cu o rată majoră a îmbătrânirii populaţiei.

Facultăţile de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice (Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iaşi), respectiv de Sociologie şi Asistenţă Socială (Universitatea din Bucureşti) se alătură companiei TZMO România în organizarea celei de-a cincea ediţii a Conferinţei internaţionale: Integrated Systems of Long-term Care (ISoLTC).

Va invităm la prezentările, dezbaterile şi atelierele de lucru ce se vor desfăşura în Bucureşti, şos. Panduri nr. 90, în zilele de 9 şi 10 mai, 2019!
Vor conferenţia lectori cu experienţă academică şi practică din SUA, Japonia, India, Rusia, Norvegia, Germania, Austria, Ungaria, Polonia şi România, abordând tendinţe, provocări şi soluţii ale îngrijirii pe termen îndelungat.
Lucrarile vor fi publicate la Springer in  volumul: DECISIONS AND TRENDS IN SOCIAL SYSTEMS. INNOVATIVE AND INTEGRATED APPROACHES OF CARE SERVICES. Editors: Daniela Șoitu, Sarka Mayerova, Fabrizzio Maturo.
Cu aceasta ocazie se vor lansa: Bursele TZMO România, destinate studenţilor care vor câştiga Concursul de Eseuri. Vor fi 3 burse a câte 500 de lei timp de 10 luni.
Anul acesta tema propusă studenţilor este: "Căminul pentru vârstnici nu este un hotel".

Pagina web a Conferintei Internationale ISoLTC: http://www.isoltc.ro

POSTERUL evenimentului

PROGRAMUL evenimentului

Incepere: joi, 9 mai, ora 8.00