Departamentul de Sociologie și Asistență Socială, al Facultății de Filozofie și Științe Social-Politice, organizează conferința Violența asupra femeii. Ipostaze. Explicații. Intervenții

afis conf

Eveniment științific realizat în anul european de combatere a violenței asupra femeii

Conferința va avea loc pe data de 25 Noiembrie 2016 și va avea următoarele arii tematice

• Teorii și modele explicative ale violenței asupra femeii;
  • Mituri și reprezentări culturale ale violenței asupra femeii;
  • Forme și strategii de intervenție în situațiile de violență asupra femeii;
  • Studii și cercetări cu privire la violența asupra femeii.

Conferința este indexată în baza de date internațională (BDI)
Lucrările vor fi ulterior publicate într-un volum colectiv, cu recunoaștere academică.

Termen limita
1 iulie 2016 – se trimite titlul și un rezumat in limba română și engleză (nu mai mult de  250 cuvinte și 3 cuvinte cheie )
7 octombrie, 2016 – acceptarea titlului
15 octombrie  2016 –  trimiterea articolului final  (8 - 10 pagini, font  Times New Roman  12, format A4, aliniere Justified, Bibliografie: autor, an, titlu, editor.)

IMPORTANT:

Se prelungeşte termenul de trimitere a titlului până pe data de 10 octombrie 2016 şi termenul de predare a lucrării pana pe data de 1 nov. 2016.

În elaborarea lucrării vă rugam se țineți cont de specificațiile tehnice menționate la: https://anale.fssp.uaic.ro/index.php/asas/about/submissions

Toate documentele se vor trimite în format electronic la adresa Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. respectându-se termenele de trimitere a articolelor.

Articolele nu au mai fost publicate în alte volume. Fiecare participant va trimite maxim 2 articole.

CONTACT:

ORGANIZATOR: Departamentul de Sociologie și Asistență Socială din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice