Afis Cia sponsori

Comunicat de presă
La Iași se organizează prima Conferința Internațională "Communication in Action: From Theory to Practice and Back"

2 noiembrie 2018

Departamentul de Ştiinţe ale Comunicării şi Relaţii Publice din cadrul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iași, împreună cu IARSIC-CORHIS EA 7400 de la Universitatea Paul Valéry III Montpellier organizează în perioada 8-10 noiembrie 2018, la Iași, Conferința Internațională "Communication in Action: From Theory to Practice and Back".
La acest eveniment vor participa peste 30 de cadre didactice, cercetători şi practicieni din domeniul ştiinţelor comunicării, din Franța, Belgia, Polonia, Republica Moldova și România.
În cadrul conferinței, urmează a fi prezentate şi discutate contribuţii ştiinţifice pe marginea unor subiecte actuale din multiplele sfere ale comunicării: relații publice, publicitate, jurnalism și studii media, semiotică, retorică şi teorii ale discursivităţii. Prezentarea lucrărilor se va realiza în limbile franceză şi engleză, iar o selecție a lucrărilor susținute urmează să fie publicată într-un număr special al revistei științifice Argumentum - Caietele Seminarului de Logică discursivă, Teoria argumentării și Retorică.
În decursul ultimelor trei decenii, ţările din Europa Centrală şi de Est s-au angajat cu hotărâre în direcţia reinstaurării democraţiei liberale, a consolidării statului de drept, a edificării unei economii de piaţă funcţionale şi a integrării europene. Comunicatorii profesionişti au un rol hotărâtor în realizarea acestor proiecte ambiţioase. Folosind cu tact şi responsabilitate comunicarea persuasivă, ei sunt chemaţi să orienteze, să faciliteze, să motiveze şi să catalizeze actorii sociali europeni, într-un context care nu este lipsit de incertitudini, obstacole şi adversari. Evenimentele academice, de felul conferinţei noastre, sunt factori de coagulare a unor grupurile de reflecţie şi acţiune capabile să identifice problemele de comunicare majore şi să ofere soluţii alternative pentru rezolvarea lor, reducând astfel decalajele dintre teorie şi practică. – Conf. univ. dr. Gheorghe-Ilie Fârte, Președinte al comitetului de organizare CIA 2018
Mai multe informaţii despre Conferința internațională CIA 2018 puteţi găsi accesând link-ul: https://www.fssp.uaic.ro/cia/
Ne-ar face o deosebită plăcere să participați și la eveniment.

Persoana de contact:
Asist. univ. dr. Daniel-Rareș Obadă - Secretar Conferința internațională CIA 2018
Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice - Departamentul de Știinţe ale Comunicării şi Relaţii Publice

CONCURS DE STRATEGIE PUBLICITARĂ ORGANIZAT DE STUDENȚII DE LA

„COMUNICARE ȘI RELAȚII PUBLICE”

PRIME Iaşi, asociația studenților la Comunicare și Relații Publice, organizează pe data de 12 octombrie 2016, în Sala de Conferințe a Casei de Cultură a Studenților, începând cu

ora 20:00, lansarea concursului de strategie publicitară, Team ADventure, aflat la ediţia a IX-a.

Students2Business, tema acestei ediții, face trimitere la ocazia unui dialog deschis între clienții care doresc să-și promoveze afacerea și studenții pasionați de marketing, comunicare, PR, publicitate, branding, arte plastice, informatică sau jurnalism.

În cadrul concursului, studenții primesc de la client un brief care rezumă o problemă specifică de marketing și au de gândit o strategie de comunicare care să rezolve acea problemă, ținând cont de constrângerile reale ale pieței, precum bugetul, termenele-limită stabilite de client, situația concurențială în care se află brandul în cauză, dar și dorințele clientului și viziunea sa de dezvoltare a firmei în viitor.

Prin feedback-ul pe care îl primesc progresiv de la mentor, de la juriu, de la public și nu în ultimul rând de la client, studenții care vor participa la acest concurs vor         avea ocazia să simtă pulsul unei experiențe reale de practică în acest domeniu și să acumuleze ponturi valoroase pentru evoluția lor ca specialiști în comunicare.

În cadrul evenimentului de lansare din 12 octombrie, studenții pot afla mai multe despre desfășurarea concursului, despre etapele prin care trebuie să treacă, despre firmele partenere pentru care vor avea de conceput o strategie publicitară, dar și despre mentorii care vor superviza și consilia echipele de studenți pe întreaga durată a pregătirii.

Persoană de contact:

Adelina Elena Tîrnovanu - Coordonator proiect